Eğitim ve Burslar

RETT SENDROMU | Çocuk Sağlığı Burs Fonu Başvuru Duyurusu

Son Başvuru Tarihi: 01 Aralık 2017

RETT Sendromu – Çocuk Sağlığı Burs Fonu, ailesinde RETT Sendromlu bir kız çocuğu olan bir bağışçının bu alana dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla oluşturduğu bir fondur. Ana belirtileri otizm ile çok benzerlik gösteriyor olması sebebi ile teşhis edilmesi zor bir hastalıktır. Konu ile ilgili bütün materyaller yurtdışı kaynaklı ve ağırlıklı olarak yabancı dilde olduğu için bilgiye erişim olanakları kısıtlıdır. Dolayısıyla Rett Sendromlu çocuk sahibi aileler kendi aralarında deneyim paylaşımında bulunmak dışında çocuklarının hayat kalitelerini arttırmaya yönelik herhangi bir şey yapamamaktadır.

“Rett Sendromu – Çocuk Sağlığı” Burs Fonu ile Ne Amaçlanmaktadır?

Bu burs fonunun kuruluş amacı:

  • Rett sendromlu çocukların özel eğitim alanlarında çalışmakta olan ve/veya yakın gelecekte çalışacak olan uzmanlar arasında bilinirliğinin arttırılması
  • Türkçe dilinde erişilebilir kaynak/materyal/referans sayısının arttırılması ve bu vesile ile, çocukların daha iyi eğitimlerle hayat standartlarının yükseltilmesine katkı sunulmasıdır.

Çocuk Gelişimi Uzmanlığı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Özel Eğitim Uzmanlığı, Fizyoterapi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ya da Tıp Fakültelerinde okuyan öğrenciler başvuru yapabilecektir.  Belirlenecek 2 öğrenciye 2017 – 2018 eğitim yılında burs desteği sağlanacaktır. Bursiyer olarak belirlenecek üniversiteli öğrenciden, senede bir kez Rett Sendromu ile ilgili araştırma, makale, tez, poster, sunum vb materyal hazırlaması ve Burs Komitesi’nin belirleyeceği mecrada yayınlaması/kamuoyunun bilgisine sunması beklenmektedir.

Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

Başvurular online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru yapmak için tıklayınız.

Kaynak: TOG

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın