Haberler

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI GENÇ ÇEVİRMENLER YARIŞMASI

Son Başvuru Tarihi: 6 Ocak 2017

Türkiye Avrupa Birliği’ne üye olduğunda, Türkçe, Birliğin resmi dillerinden biri olacaktır. Katılım müzakerelerinin yürütüleceği esasları düzenleyen 3 Ekim 2005 tarihli Türkiye İçin Müzakere Çerçeve Belgesi’ne göre, Türkiye, katılımdan uygun bir süre önce AB müktesebatının Türkçe çevirisini tamamlamakla ve AB kurumlarının ihtiyacı olacak çevirmenleri yetiştirmekle yükümlüdür.

Üniversitelerimizde çevirmenlik eğitimi alan öğrencilerin AB uyum sürecine ve uzmanlık gerektiren müktesebat çeviri çalışmalarına yönelik farkındalıklarını artırmak ve bu alanda ihtiyaç duyulacak çevirmenlerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından 2010 yılından bu yana Genç Çevirmenler Yarışması düzenlenmektedir.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Artık geleneksel hale gelmiş olan Genç Çevirmenler Yarışması’nın yedincisi 18 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenecektir. Yarışmaya Türkiye genelinde eğitim veren üniversitelerin mütercim-tercümanlık ve çeviri bilim bölümleri ile yüksekokulların uygulamalı yabancı dil ve çevirmenlik bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri katılabilecektir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

  • Avrupa Birliği Bakanlığı, yarışmaya katılacak öğrencilere ilişkin bilgileri içerecek formu, 23 Aralık 2017 tarihinde elektronik ortamda Çeviri Yarışması Temas Kişilerine gönderecek ve ayrıca internet sayfasında da yayımlayacaktır.
  • Yarışmaya katılacak öğrencilere ilişkin bilgilerin, Çeviri Yarışması Temas kişileri tarafından, bahse konu form doldurularak 6 Ocak 2017 tarihi mesai bitimine kadar resmi yazıyla gönderilmesi ve elektronik ortamda bdurak@ab.gov.tr adresine bildirilmesi talep edilmektedir.

Yarışma ile ilgili koordinasyon ve bilgilendirme, her üniversitenin ilgili bölümündeki akademik personel arasından belirlenen Çeviri Yarışması Temas Kişisi tarafından yapılmaktadır. Önceki senelerde olduğu gibi Yarışma’ ya katılan tüm öğrencilere Katılım Sertifikası verilecektir.

Yarışmada, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde ilk üçe giren lisans öğrencileri ile ön lisans öğrencilerinden ilk üçe girenler ödüllendirileceklerdir. İlk üçe giren genç çevirmenlere ödülleri Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Büyükelçi Sayın Ömer ÇELİK tarafından verilecektir. Ayrıca, dereceye giren öğrenciler Bakanlık çalışanlarının refakatinde, AB kurumlarını ziyaret etmek üzere Brüksel’e gideceklerdir.

Yarışma kuralları ve takvimine ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: AB Bakanlığı

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın