Eğitim ve Burslar

2018 JAPONYA HÜKÜMETİ JAPONCA VE JAPON KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI BURSU

Son Başvuru Tarihi: 26 Şubat 2018

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrencilere Japonya’daki bir üniversitede 1 yıl süreyle burs verilecektir.

Başvuracak Adaylarda Aranacak Temel Şartlar Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak).
  • Yaş sınırı: 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle 18 – 30 yaşları arasında olmak. (2 Nisan 1988 ile 1 Nisan 2000 tarihleri arasında doğmuş olmak.)
  • Eğitim düzeyi: Başvuru esnasında ve burs süresince (Japonya dışında) bir üniversitede Japonca veya Japon kültürü ile ilgili bir bölümde lisans öğrencisi olarak kayıtlı bulunmak. (Yan dal olarak kayıtlı öğrenciler başvuramaz) Ancak 1 Nisan 2018 itibariyle Japonca eğitiminin birinci yılında olanlar başvuramazlar.
  • Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.
  • Japonya’daki üniversitelerde çalışmalarını yapmaya ruhsal ve bedensel olarak engeli bulunmamak.
  • Kabul edildiği üniversitenin belirlediği tarihte (genellikle Eylül veya Ekim 2018) Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.
  • Bursun başlangıcından itibaren öğrenci vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

Başvuru Süreci Nasıl Gerçekleşecektir?

Japonya Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. MEXT’in Haziran’da gerçekleştireceği ikinci aşama değerlendirmenin ardından adaylara ilişkin son karar 2018 yılı Ağustos veya Eylül aylarında MEXT tarafından belirlenecektir.

Bu burs kapsamında, öğrenciyi Japonya’da kabul eden üniversitenin 1 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğrencinin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır. Öğrencinin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

Başvurmak ve daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Japonya Büyükelçiliği, Türkiye

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın