Eğitim ve Burslar

UNESCO/ ISEDC İşbirliğiyle “Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Enerji” Burs Programı

Son Başvuru: 17 Nisan 2017

UNESCO ve Rusya Federasyonu Sürdürülebilir Enerji Geliştirilmesi Uluslararası Merkezi (ISEDC)  işbirliğinde yürütülmekte olan UNESCO/ISEDC Burs Programı kapsamında 2017 yılında dört hafta süreyle 20 kişiye burs verilecektir. Moskova’da bulunan Uluslararası Sürdürülebilir Enerji Geliştirme Merkezi (ISEDC) ile UNESCO ortaklığındaki burs programının amacı, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji alanında insan kaynaklarını geliştirmek ve kapasiteyi arttırmaktır. Eğitim dili İngilizce olacaktır. Kazanan adaylar 2-27 Ekim 2017 tarihlerinde Moskova’daki ISEDC merkezinde programa katılacaklardır.

Aşağıda detayları sunulan başvuru formu ve başvuru için gerekli evraklar iki kopya olacak şekilde hazırlanmalı ve son başvuru tarihinden önce UNESCO Sekretaryasına ulaştırılmalıdır. Eksik evrak bulunan veya gerekli koşulları sağlamayan adayların başvuruları dikkate alınmayacaktır.

 

ÇALIŞMA ALANLARI

 1. Enerji ve sürdürülebilir kalkınma
 2. Enerji kaynaklarının ekolojik yönetimi
 3. Yenilenebilir enerji
 4. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji üretimi

 

SÜREKLİLİK: 4 hafta devam süresi (2-27 Ekim 2017)

 

GEREKLİ NİTELİKLER:

 1. Ekonomi alanında en az lisans derecesine sahip olmak
 2. İngilizcede yeterli olmak
 3. 35 yaşından küçük olmak
 4. Bütün adaylar UNESCO Millî Komisyonlarınca onaylanmalıdır. Bu nedenle başvuruda bulunmak isteyen adayların son başvuru tarihinden makul bir süre önce ülkesindeki UNESCO Millî Komisyonu ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir.

 

BAŞVURU PROSEDÜRÜ

 1. Tüm başvurular UNESCO Ulusal Komisyonu tarafından onaylanmalı ve aşağıdaki eklerle birlikte çoğaltılarak İngilizce veya Fransızca olarak eksiksiz doldurulmalıdır:
 • Öngörülen UNESCO burs başvuru formu
 • 6 adet fotoğraf
 • Diploma fotokopisi
 • İngilizce yeterlilik sertifikası
 • Daha sonra, seçilenler için, geçerli bir hekim tarafından usulüne uygun şekilde doldurulmuş (çalışma tarihinden en fazla dört ay önce) UNESCO sağlık muayene formu, reçeteli formun sözleşme mektubu. (Tıbbi dosya masrafları karşılanmaz.)
 1. Yukarıda belirtilen gerekleri yerine getirmeyen eksik başvurular ve son tarihten sonra gönderilen dosyalar dikkate alınmayacaktır.
 2. Üye olan her devlet en fazla 2 aday seçebilir.

 

FAYDALANICILARIN SEÇİMİ

 1. Faydalanıcıların son seçimi ISEDC‘e aittir.
 2. Seçilen öğrencilerin ulusal komisyonu UNESCO tarafından usulüne uygun olarak bilgilendirilecek ve ödüllendirme mektubu hemen sonra gelecektir.
 3. UNESCO, mektubunda öngörülen şartlara tamamen uyan yararlanıcıların geri çekilmesi konusunda yetki verecektir.
 4. 1 Eylül 2017 tarihine kadar bilgilendirilmeyen adaylar seçilmediğini düşünmelidir.

 

ISEDC TARAFINDAN SAĞLANAN OLANAKLAR

 1. Yararlanıcılar, eğitim / öğretim süresince eğitim ücretlerini ödemekten muaf tutulacaklardır
 2. Yararlanıcılar, ev sahibi kurum tarafından sağlanacak bir danışman ya da çalışma müdürü gözetiminde çalışmalar yapacaklardır.
 3. Bağışçı hükümet lehtarlara aylık olarak yerel para birimi üzerinden ödeme yapacaktır. Dört yüz yetmiş (470) ABD doları tutarındaki ödenek, konaklama, yemek, cep masrafları ve tesadüfler gibi yaşayan giderleri kapsamaya yöneliktir.
 4. ISEDC, yaralanıcılar için mütevazı konut edinmede yardımcı olacaktır.

 

UNESCO TARAFINDAN SAĞLANAN OLANAKLAR

 1. UNESCO, en ekonomik fiyata ve en doğrudan uçuşlarda, gidiş-dönüş uluslararası seyahat masraflarını karşılayacaktır.
 2. UNESCO, yararlanıcıya Rusya Federasyonu’na gitmeden önce bir defaya mahsus olmak üzere yüz dolarlık bir yol parası ödeyecektir.
 3. Sağlık sigortası: Bu haktan yararlanabilmek için, tıbbi dosyaları inceleyen UNESCO medikal servis, yararlanıcının medikal olarak uygun olduğunu onaylamalıdır.

 

DİĞER ŞARTLAR

 1. Arkadaşın aile üyelerini finanse etmek veya kiralamak için herhangi bir hüküm yapılamaz.
 2. Faydalanıcıların burs sona erdikten sonra UNESCO’ya nihai bir rapor sunmaları gerekecektir. Bu rapor İngilizce veya Fransızca olmalıdır ve kopyası ISEDC’ye verilecektir.

 

VİZE

Rusya Federasyonu Büyükelçilikleri veya Konsolosluklarının bulunduğu ülkelerden seçilen kişiler, ülkelerinden ayrılmadan önce onların giriş vizelerini almalıdır. Böyle bir elçiliğin / konsolosluğun olmadığı ülkelerden gelen faydalanıcılar, Rusya Federasyonu Büyükelçiliği veya Konsolosluğunun bulunduğu en yakın ülkeden vize almaları gerekir.

 

UNESCO ve ISEDC pasaport ve vize masraflarını karşılamak için herhangi bir ödeme yapmaz.

 

Başvuru Koşulları ve Başvuruda Bulunabilecek Üye Devletler için tıklayın. 

Başvuru Formu için tıklayın. 

 

 

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın