Eğitim ve Burslar

Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu 2017

Son başvuru tarihi: 20 Şubat 2017

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrencilere Japonya’daki bir üniversitede 1 yıl süreyle burs verilecektir.

Japonya Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. MEXT’in Haziran’da gerçekleştireceği ikinci aşama değerlendirmenin ardından adaylara ilişkin son karar 2017 yılı Ağustos veya Eylül aylarında MEXT tarafından belirlenecektir.

Bu burs kapsamında, öğrenciyi Japonya’da kabul eden üniversitenin 1 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğrencinin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır. Öğrencinin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

Başvuru Koşulları

Tabiyet: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak).

Yaş sınırı: 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle 18 – 30 yaşları arasında olmak. (2 Nisan 1987 ile 1 Nisan 1999 tarihleri arasında doğmuş olmak.)

Eğitim düzeyi: Başvuru esnasında ve burs süresi zarfında (Japonya dışında) bir üniversitede Japonca veya Japon kültürü ile ilgili bir bölümde lisans öğrencisi olarak kayıtlı bulunmak. (Yan dal olarak kayıtlı öğrenciler başvuramaz.) Ancak 1 Nisan 2017 itibariyle Japonca eğitiminin birinci yılında olanlar başvuramazlar.

Japonca düzeyi: Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.

Sağlık durumu: Japonya’daki üniversitelerde çalışmalarını yapmaya ruhsal ve bedensel olarak engeli bulunmamak.

Bursun başlangıcı: Kabul edildiği üniversitenin belirlediği tarihte (prensip olarak Ekim 2017) Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.

Vize: Bursun başlangıcından itibaren öğrenci vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

Başvuru tarihleri

5 Ocak (Perşembe) – 20 Şubat (Pazartesi) 2017

Başvuru Yöntemi

Başvuru formlarını ve gerekli belgeleri Büyükelçiliğimizin internet sitesinden (www.tr.emb-japan.go.jp) indirebilirsiniz. Bilgisayarınızda yüklü değilse, formları açmak için Adobe Reader programını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekebilir. Yüklemek için burayı tıklayınız. (Adobe Reader programını bilgisayarınıza yükleyip, formları açtığınızda Japonca font’ları yüklemek isteyip istemediğiniz sorulursa, lütfen yükle seçeneğini işaretleyiniz.)

Başvuru süresi dışında formlara aşağıdaki linklerden ulaşılamaz.

Açıklama-İngilizce

Açıklama-Japonca

Başvuru Formu

Placement Preference Form

Tavsiye Mektubu

Sağlık Formu

Course Guide

Başvuru Dosyası Hazırlama Rehberi

Sıkça Sorulan Sorular

Örnek Başvuru Formu

Başvuru formu ve gerekli belgelerin eksiksiz olarak Japonya Büyükelçiliği’ne elden veya posta ile ulaştırılması gerekmektedir. (Posta ile gönderilecek belgelerin en geç 20 Şubat 2017‘de Büyükelçilikte olacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.) *İstanbul’daki Japonya Başkonsolosluğu’na başvuru yapılamaz.

Japonya Büyükelçiliği çalışma saatleri:

Hafta içi 10:00 – 12:00 , 14:30 – 16:30

Dikkat: Eksik veya geç gelen başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir. Başvuru dosyanızı hazırlamadan önce mutlaka Sıkça Sorulan Sorular bölümünü okuyunuz.

PROGRAM REHBERİ (COURSE GUIDE)

Program Rehberi’ne http://www.mext.go.jp/a_menu/koutou/ryugaku/1379314.htm adresinden ulaşabilirsiniz. Yeni rehber aktif olduğunda burada yer alacaktır.

SEÇİM TAKVİMİ

(1) Ön Eleme (Formların İncelenmesi)

Japonya Büyükelçiliği tarafından yapılacak ön eleme sonucunda yazılı sınava kabul edilecek adaylar belirlenir.

22 Şubat (Çarşamba) saat 15:00’te ön eleme sonuçları Japonya Büyükelçiliği’nin internet sitesinde ilan edilir. Ayrıca adaylar telefon ederek sonuca ilişkin bilgi alabilirler.

(2) Yazılı Sınav

3 Mart (Cuma) 10:00-12:00 saatleri arasında Japonya Büyükelçiliği’nde Japonca düzeyini belirlemek üzere yazılı sınav gerçekleştirilecektir. (Sınav süresi 2 saattir)

Aynı gün saat 15:00’te yazılı sınav sonucuna göre mülakat sınava kabul edilen adaylar Japonya Büyükelçiliği duyuru panosunda ilan edilir.

(3) Mülakat Sınav

Aynı gün (3 Mart, Cuma) saat 15:30’da Japonya Büyükelçiliği’nde mülakat sınav yapılacaktır.

(4) Sonucun Açıklanması

6 Mart (Pazartesi) saat 15:00’te yazılı ve mülakat sınavlar neticesinde Büyükelçiliğimizin tavsiye listesi Japonya Büyükelçiliği’nin internet sitesinde ilan edilir. Ayrıca adaylar telefon ederek sonuca ilişkin bilgi alabilirler.

Büyükelçiliğimiz tarafından tavsiye edilen adaylar, Mayıs 2017’de MEXT tarafından gerçekleştirilecek ikinci değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. İkinci değerlendirme sonucunda başarılı olan adaylar, MEXT ile adayı kabul edecek Japon üniversitesi arasındaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından 2017 yılı Temmuz ayında Japonya Büyükelçiliği kanalıyla bilgilendirileceklerdir.

2016 yılında Büyükelçiliğimiz tarafından 7 aday tavsiye edilmiş; nihai olarak 1 aday Japonya tarafından kabul edilmiştir.

Burslarla ilgili ayrıntılı bilgi için:

Japonya Büyükelçiliği (Kültür ve Eğitim Ataşeliği)

Tel:+90-(0)-312-446 05 00, Dâhili:11 veya 12

Faks:+90-(0)-312-437 18 12

E-Posta: culture@an.mofa.go.jp

Burslarla ilgili açıklama, sıkça sorulan sorular, başvuru formları vb. bilgiye http://www.tr.emb-japan.go.jp ‘den ulaşabilirsiniz.


Kaynak: Japonya Büyükelçiliği

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın