Proje Eğitim İçerikleri

Hibe Destekleri Nasıl Bulunur?

Ulusal, uluslararası birçok kurum ve kuruluş tarafından projelere finansman sağlamak amacıyla hibe programları duyurulmaktadır. Ülkemizde en çok bilinen Avrupa Birliği, KOSGEB, TÜBİTAK, Kalkınma Ajanslarının hibe programlarıdır fakat birçok kurum ve kuruluş tarafından da dönemsel olarak mali destek duyuruları yapılır. Bu duyuruları kurumların web sitelerinden takip edebileceğiniz gibi hibeinfo.com web sitemizden de öğrenebilirsiniz.

Hibe programına başvuru yapmadan önce mutlaka proje fikrinizin hazır olması gerekir. Hangi sektörde, kimler için, nerede, nasıl, ne amaçla projenizi gerçekleştirmek istediğinizi belirledikten sonra fikrinize uygun hibe desteği araştırması yapmanız en doğrusudur. Duyurulan hibe desteklerine göre proje fikrinizi uyarlamanız gerekebilir ama hibe duyurusuna göre proje oluşturmak gerekli araştırmaların yapılması, kapasite değerlendirmesi, sürdürülebilirlik faaliyetlerinin planlanması, bütçe hazırlığı konularında yetersiz planlamaya yol açacaktır. Bu nedenle, proje fikrinizi oluşturarak işe başlamanız hibe programlarına başvururken hata yapma riskinizi de en aza indirecektir. Proje fikrini oluşturma aşamasında da size yardımcı olabileceğiniz düşündüğümüz “Proje Fikri Nasıl Oluşturulur?” konulu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Hibe Destekleri Nasıl Bulunur?

Proje fikriniz varsa, hibe veren kurum ve kuruluların duyurularını takip ederek projenize en uygun hibe programını bekleyebilirsiniz.

Hangi kuruluşları takip etmeliyim?

Merkezi Finans ve İhale Birimi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje duyurularına Merkezi Finans ve İhale Birimi web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi (IKG PRO)

AB hibe destekleri için takip edebileceğiniz bir diğer kurum da İnsan Kaynakları Geliştirme Program Otoritesidir. IKG PRO’nun web sitesinden arama filtreleri ile projenize uygun hibe duyurularına ulaşabilirsiniz. 

Kalkınma Bakanlığı

Bölgesel hibe destekleri için Kalkınma Bakanlığı’nın web sitesinden Bölge Kalkınma İdareleri ve Kalkınma Ajansları duyurularını takip edebilirsiniz. 

Ulusal Ajans

Eğitim ve kültürel alanda Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası öğrenim faaliyetlerine yönelik proje duyurularını Ulusal Ajans, teklif çağrıları bölümünden öğrenebilirsiniz. 

KOSGEB

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından Girişimcilik, AR-GE, KOBİ destekleri başta olmak üzere işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik finansman duyuruların KOSGEB’in web sitesinden takip edebilirsiniz. 

Bu kurumların dışında Sivil Toplum Kuruluşları, şirketler, uluslararası örgütler ve şirketler tarafından da birçok hibe programı duyurulmaktadır. Proje fikrinize uygun hibe programlarından haberdar olmak için hibeinfo.com web sitemizi ve sosyal medya kanallarımızı takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın