Haberler

KOSGEB’E Nasıl Üye Olunur?

İster bir işletme sahibi olalım, isterse işletme kurmak isteyen bir girişimci adayı… Hepimiz gün içerisinde pek çok kez “KOSGEB” sözcüğünü işitiriz. Hakkında çok net bir bilgimiz olmasa dâhi, “KOSGEB” sözcüğünü duyar duymaz işletmemiz için destek aldığımız, hayâllerimizi gerçekleştirdiğimiz görüntüler canlanır kafamızda. Gerçekten de KOSGEB, bize bu hâyalleri gerçekleştirme fırsatı verebilir. Tabii, konu hakkında kulaktan duyma değil; kesin ve güvenilir bilgilere sâhipsek.

Peki, KOSGEB’e nasıl üye olabiliriz?

KOSGEB’e üye olabilmek için, atılması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlardan ilki, “Veri Tabanına Kayıt” tır.

VERİ TABANINA KAYIT

İlk olarak, www.kosgeb.gov.tr adresini açarak, “KOBİ GİRİŞ” sekmesi tıklanır. Sol tarafta açılan “İŞLEMLER” penceresinde bulunan “KOSGEB’e İlk Başvuru” linki (http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx) açılır.

Bu bölümde işletme ve iletişim bilgileri doldurularak, en sonda bulunan “Kaydet” sekmesine tıklanır. Bu bölümdeki sorular şu şekildedir:

KOSGEB GİRİŞ BİLGİLERİ

1) Şirketin Tam ve Resmi Adı:

2) Vergi Dairesi İli ve Adı:

3) Vergi Numarası:

4) Yetkili Kişi Adı:

5) SSK İşyeri Sicil No:

6) Kuruluş Yılı:

7) Ticaret Sicil No:

8) Bağlı Bulunduğu Ticaret/Sanayi Odası:

9) Vergi Levhasında Yazılı Faaliyet Kodu ve Adı:

10) Şirketin Adresi ve Posta Kodu:

11) Telefon:

12) Fax:

13) Cep no:

14) E-posta:

15) Web adresi:

 

“Kaydet” sekmesine tıklanıldığında “Birim Seçimi” penceresi açılacaktır. “İlgili Birim” sekmesinden, işletmeye en yakın olan birim seçilerek “Kaydet”e tıklanır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, “Kullanıcı Adı ve Şifre” kaydedilmelidir.

Artık işletmeniz KOSGEB veri Tabanına kayıtlıdır. Bir sonraki aşama Kobi Beyannamesi’ni doldurmak olacaktır.

 

KOBİ BEYANNAMESİ

Kobi Beyannamesini doldurmak için www.kosgeb.gov.tr adresinde “E-Kobi” linki (http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx)  tıklanır.

Burada, bir önceki aşamada edindiğimiz Kullanıcı Adı ve Şifre bilgileri girilir. Açılan sayfada kutucuğuna tıklanır. Ardından gelen sayfalarda sırasıyla işletme ile ilgili sorular uygun olan seçenekler tıklanır.

Bu seçenekler aşağıdaki gibidir:

BİRİNCİ SEÇENEK

Bağımsız İşletme İseniz aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Başka bir işletmenin sermayesinin %25 veya daha fazla hissesine sahip değiliz.
 • Herhangi bir Şirket veya Kamu Kurum veya Kuruluşu işletme sermayemizin %25 veya daha fazla hissesine sahip değil.
 • İşletmemizde %25 den daha fazla hisseye sahip Şirket ve Kamu Kurum/Kuruluşu dışındaki tüzel kişilikler (Kamu Yatırım Şirketleri, Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları, Universiteler, Üniversite Vakıfları, Kar Amacı Gütmeyen Araştırma Merkezleri, Kurumsal Yatırımcılar, Bölgesel Kalkınma Fonları, Yıllık bütçesi 25 milyon TL yi geçmeyen veya nüfusu 5000 in altında olan belediye veya belde belediyeleri, Köy Tüzel Kişilikleri), işletmemiz yönetiminde doğrudan veya dolaylı olarak yer almamaktadır. Ancak bu tür tüzel kişiliklerin başka bir veya birden fazla işletme yönetiminde veya sermayesinde hakim duruma geldiği tespit edilirse, işletmemizin bağlı işletme statüsünde işlem görmesini kabul ediyoruz.
 • İşletmemize ortak olan gerçek kişi veya kişi grupları, 8 milyon TL yi aşmamak şartıyla, kendi fonlarını borsaya kote edilmemiş işletmelere yatırıyorsa ve düzenli olarak risk sermayesi yatırımında bulunuyorsa, işletmemizde %25 sermaye hissesi oranını aşsalar dahi işletmemiz Bağımsız İşletme statüsünde işlem görecektir.
 • İşletmemiz Konsolide Hesap düzenlememektedir.
 • İşletmemiz konsolide hesap düzenleyen başka bir işletmenin hesaplarında yer almamaktadır.

Bir veya daha fazla bağlı işletme tek başına veya müştereken işletmemizde %25 den fazla sermaye hissesine sahip değildir.

 

İKİNCİ SEÇENEK

Ortak/Bağlı İşletme İseniz aşağıdaki şartlardan en az birini taşımanız gerekmektedir:

Ortak İşletme Koşulları :

 • İşletmemiz başka bir işletmede [%25 – %50] hisse oranında sermaye veya oy hakkına sahiptir.
  veya
 • Başka bir işletme, işletmemizin [%25 – %50] hisse veya oy hakkına sahiptir.

Bağlı İşletme Koşulları :

 • İşletmemiz başka bir işletmenin [%50 veya üstü] hisse oranında sermaye veya oy hakkına sahiptir.
  veya
 • İşletmemiz başka bir işletmenin yönetim, yürütme veya denetim kurulu üyelerinin çoğunluğunu atama veya azletme yetkisine sahiptir.
  veya
 • İşletmemiz başka bir işletmenin hissedarı veya ortağı olup, bu işletmenin diğer hissedarları veya ortaklarıyla yaptığı anlaşma ile bunların oy haklarının çoğunluğunu tek başına kontrol etme hakkına sahiptir.

 

İşletmeye uygun olan tanımların seçilişinin ardından mâli ve SGK bilgileri ile Yetkili Personel bilgileri girilerek “İleri” sekmesi tıklanır. Son pencerede, doldurmuş olduğunuz bilgilerin yazılı olduğu “Kobi Bilgi Dökümanı” ve “Kobi Beyannamesi” indirilmeli, çıktısı alındıktan sonra İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazeteleri ile birlikte imzalanıp kaşelenerek bağlı olunan KOSGEB Birimine teslim edilmelidir.

 

DESTEKLERE BAŞVURU

“Kobi Bilgi Dökümanı”, “Kobi Beyannamesi”, İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazeteleri ile KOSGEB Birimine gidildiğinde, evraklar KOSGEB Uzmanınca incelenir. Evrakların mevzuata uygun olması hâlinde, uzmanla görüşülerek yararlanılmak istenen desteklere başvuruda bulunabilinir.


KOSGEB’e ilk kayıt linki için tıklayın. 

Sosyal Medyadan Takip Edin

1 Comment

 1. Merabalar sanliurfadan gönül toprak faizsiz kredinizden faydalanmak istiyorum tlf bir türlü iletisime gecemedim bu konuda yardımcı olursaniz sevinirim sifirdan spor saalonu ve renkli kozmetik mekanı acmak icin desteginize ihtiyacim var

Bir Yorum Paylaşın