Haberler

Danimarka – Türkiye Ticaret Hedefi: 5 Milyar Dolar

Danimarka Ankara Büyükelçisi’nin açıklamasına göre Danimarka, Türkiye ile ticari faaliyetlerini 5 Milyar Dolara çıkarmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl 1.8 Milyar Dolar olarak kayda geçen ticaret hacminin önümüzdeki yıl yatırımlarla artması bekleniyor. Ekonomik gelişme ve işbirliği amacıyla her iki ülke enerji, teknoloji ve ilaç sanayi alanlarına öncelik vermeyi kararlaştırdı.

Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması ile yıllar içinde Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ticari faaliyetlerinin her geçen yıl artarak devam ettiğini belirten Danimarka Ankara Büyükelçisi Svend Olling, Danimarkalı yatırımcıların Türkiye’de birçok sektörde girişimlerini arttıracağını açıkladı.

Özellikle enerji sektöründe yenilenebilir enerji kaynakları olarak güneş ve rüzgar panellerine yapılacak yatırımların önemini vurgulayan Olling, yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir nitelikte olmasını hedeflediklerini belirtti. Çevre kirliliği ve İklim Değişikliği ile ilgili ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına uyum sağlamasının çok önemli olduğu bugünlerde, Danimarka’nın temiz enerji kaynaklarına dayalı sektörel deneyimini Türkiye ile paylaşmaya hazır olduğunu ekledi. Büyükelçi Olling Enerji Ağı Yönetimi, Atık ve Geri Dönüşüm Yönetimi alanlarında Danimarka’nın Türkiye’de partiler ve belediyelerle diyaloğa hazır olduğunu da vurguladı.

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın