Proje Eğitim İçerikleri

Hibe Başvuru Rehberinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Projenize uygun hibe araştırması yaparken, duyurulan hibe programlarının başvuru rehberini de dikkatle okumanız gerekir. Bu rehberler proje fikriniz, bütçeniz, faaliyet planınızla hibe programının uyumlu olup olmadığını kontrol edebileceğiniz dokümanlardır. Hibe rehberleri oldukça detaylı bilgi verdiği için duyurulan programların rehberlerini okurken dikkat etmeniz gereken bölümleri bilirseniz, detaylarda zaman kaybetmemiş olursunuz.

Hibe Başvuru Rehberinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Programın hedefleri ve öncelikli konular

Başvuru rehberinde karşınıza çıkan bu bölümde hibe programının “Genel” ve “Özel” hedefleri açıklanır. Projenizin hedefleri ile hibe programının hedefleri uyumlu olmalıdır. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken nokta “özel” hedeftir. Projenizin hedefi, hibe programının “özel” hedefine uygun olmalıdır. Bu bölümde ayrıca proje için öncelikli alanlar belirtilir. Öncelikli alanların da projenizle uyumlu olması beklenir. Eğer, başvuru rehberinin hedefleri ve öncelikleri projenize uygunsa diğer bölümleri inceleyerek koşulları incelemeye devam edebilirsiniz.

Hibe Miktarları

Asgari ve azami hibe tutarlarını bu bölümde bulabilirsiniz. Hibe desteği için verilen alt ve üst limitler bütçenizi oluştururken çok önemlidir. Bütçeniz alt ve üst limit tutarları aralığında olmalıdır.

Dipnotlar

Hibe başvuru rehberi projenize uygunsa, rehberin dipnotlarını okumayı ihmal etmeyin. Dipnotlarda ek koşullar, açıklamalar, kapsamlar belirtildiği için bu bölümdeki yönlendirmeleri incelemeniz faydalı olacaktır.

Uygunluk Kriterleri

Hibe almaya hak kazanabilmek için proje başvuru sahibinin sağlaması gereken koşullar, varsa eş-başvuranlar, bağlı kuruluşlara yönelik koşullar, proje süresi, faaliyet türleri, hibe kapsamındaki maliyetlerin uygunluğu detaylarıyla verilir. Bu bölümden projenizle hibe programının koşullarını değerlendirebilirsiniz. Koşullar projenize uygunsa, başvuru belgelerinizi rehberdeki yönlendirmeleri dikkate alarak hazırlamalısınız.

Duyurulan hibe programına başvuru yapmaya karar verdiğinizde, Hibe başvuru rehberinde belirtilen işlemleri takip etmelisiniz. Başvuru şekli, yeri, süresi ve belgelerin teslimi ile ilgili bilgilere göre başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Hibe desteği alabilmek için rehberdeki yönlendirmelere belirtildiği gibi uygun ilerlerseniz, değerlendirme aşamasında şansınız artacaktır.

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın