Haberler

Bosna-Hersek AB Yolunda

Avrupa Birliği üye ülkeleri Bosna-Hersek’in tam üyelik başvurusunu kabul ederek, aday ülke olabilmesi yolunda sürecin başlamasına yeşil ışık yaktı. Bosna-Hersek’in üyelik süreci için öncelikli olarak ülkenin yönetimi ile ilgili AB kriterlerine uygunluğu incelenecek.

Avrupa Komisyonu ilk aşamada Bosna-Hersek’in aday ülke olabilmesi için gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığı konusunda 1 yıllık süreç öngörüyor. Ardından hazırlanacak rapora göre ülkenin adaylık statüsü gündeme gelebilir.

Ekonomi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularında Bosna-Hersek ilk 1 yıllık süreçte inceleme altında olacak ve Avrupa Birliği tarafından istenen şartları sağlarsa adaylık müzakerelerinin başlaması bekleniyor. 2015 yılının başından bu yana, Bosna hükümeti ekonomik gelişme kaydedebilmek için reform çalışmaları yürütüyor. Avrupa Birliği üyeliği yolunda da Bosna’nın sosyo-ekonomik, hukuk ve kamu yönetimi alanlarında da düzenleme yapması bekleniyor.

Merkel yaptığı açıklamada Bosna’nın üyelik başvurusunun kabulü ile Bosna-Hersek için ve daha geniş anlamda Balkanlar’da yeni bir sürecin başlayacağını vurguladı. Avrupa Birliği üyesi olmayan Avrupa ülkelerinde yaşanan önemli sorunların başında Beyin Göçü bulunuyor. Bosna’nın AB üyeliği ile Beyin Göçünün de önünde geçilmesi amaçlanıyor.

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın