Hibe Duyuruları

ERMENİSTAN-TÜRKİYE NORMALLEŞME SÜRECİ HİBE ÇAĞRISI

Son Başvuru Tarihi: 18 Aralık 2017

Türkiye ve Ermenistan’dan sekiz sivil toplum kuruluşundan oluşan bir Konsorsiyum tarafından Avrupa Birliği’nin İstikrar ve Barışa katkı sağlayan Aracı ve İsveç Dışişleri Bakanlığı ara dönem eş-finansmanı ile yürütülen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı (ATNP) kapsamında dağıtılacak hibeler için başvuru çağrısı açıldı.

Hangi Tür Projeler Destekleniyor?

Program, Türkiye ve Ermenistan toplumlarında bölgesel barış ve istikrar, demokratik çoğulculuk ve sosyal kapsayıcılığa katkı sağlamaya yönelik sivil toplum katılımını ve faaliyetlerini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu genel hedef doğrultusunda;

  • Türkiye ve Ermenistan arasında ekonomi, kültür ve eğitim alanlarında yapılacak etkinliklere yeni aktörlerin katılması
  • İki ülke arasında bilgi akışının arttırılması
  • Çeşitli uzmanlık alanlarına sahip meslek grupları, kurumlar ve medya kuruluşları arasında iletişim ve ağ kurma faaliyetlerinin artırılması teşvik ediliyor.

Programın en önemli önceliklerinden biri kapsayıcılık; diyalog sürecine yeni aktörlerin katılımını teşvik etmek ve desteklemektir. Hibe Programı, her iki ülkeden birey ve kuruluşları, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programının genel hedefine katkı sağlayacak ve çarpan etkisi yaratacak proje fikirlerini bekliyor.

Toplam bütçesi 80.000 Avro olan Hibe Programı, 4 ilâ 8 farklı proje teklifine 5000 ilâ 20.000 Avro arasında bir hibe desteği sunmayı hedefliyor.

Programa Kimler Başvurabilir?

Hibe Programı, her iki ülkeden birey ve sivil toplum kuruluşlarının başvurularına açık olacak. Başvuran bireylerin, Hibe Sözleşmesi imzalanmadan önce, Türkiye’de Hrant Dink Vakfı veya Eurasia Partnership Foundation ile yapılacak toplantılara katılması gerekecek.

Kâr amacı güden kuruluşlar, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı genel hedefine katkı sağlamak koşuluyla, kâr amacı gütmeyen faaliyetleri için Programdan yararlanabilecek.

Ermenistan ya da Türkiye’de tüzel kişiliği olan kuruluşlar, vatandaşları, Ermenistan ve Türkiye’de resmi ikameti olan bireyler Hibe Programına başvurabilecek.

Devlet ve kamu kuruluşları ile siyasi kurum ve örgütler, Hibe Programından yararlanamayacak.

Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılmaktadır?

Başvuru dili İngilizce’dir. Başvurular, 18 Aralık 2017 tarihine kadar online olarak yapılmaktadır. Detaylı bilgi edinmek ve başvuru yapmak için tıklayınız.

Kaynak: Hrant Dink Vakfı

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın