Hibe Duyuruları

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Gençlere Destek Programı Açıklandı

GENÇDES programı kapsamında 14 – 29 yaş arasında gençlere yönelik eser üretim, etkinlik, proje, sanatsal faaliyetler desteği Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklandı.

Eser Üretim Desteği

Türk tarihinin önemli şahsiyetleri ve olayları ile masal kahramanlarının tanıtımına yönelik;

 • Belgesel Film,
 • Uzun Metraj Animasyon

Çocukların sorumlu birey olarak yetişmelerine katkı sağlayacak içeriğe sahip;

 • Bilgisayar Oyunu,
 • Uzun Metraj Animasyon projeleri için tüzel kişiler başvuruda bulunabilecektir.

* Eser üretim desteği kapsamında destek almaya hak kazanan projelerin 2017 yılı içerisinde tamamlanarak Bakanlığa teslim edilmesi gerekmektedir.

* Destek sağlanan uzun metraj animasyon film projelerinin desteğin alındığı yılı takip eden takvim yılı sonuna kadar sinema salonu gösteriminin yapılması zorunludur.

* Eser üretim desteği kategorisinde her başvuru döneminde yalnız bir proje ile destek başvurusunda bulunulabilir. Başvuru sahiplerinin aynı yıl içerisinde yeni başvuruda bulunabilmesi için yükümlülüklerini tamamlaması gereklidir.

Eser Üretim Desteği ilan metnine ulaşmak için tıklayın. 

Etkinlik ve Proje Desteği

Geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik ve sinema alanlarındaki etkinlik ve projeler için 14-29 yaş arasındaki gençler; gençlere ve çocuklara yönelik etkinlik ve projeler için gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilecektir.

* Yukarıda yer alan sanat dallarına ilişkin konser, temsil, sahne performansı, festival, sergi, seminer, sempozyum, eğitim, workshop gibi etkinlik ve projeler için başvuru yapılabilir.

* Etkinlik ve proje desteği kapsamında destek alamaya hak kazanan projelerin 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilmeleri gerekmektedir.

* Etkinlik ve proje desteği kategorisinde her başvuru döneminde yalnız bir proje ile destek başvurusunda bulunulabilir. Başvuru sahiplerinin aynı yıl içerisinde yeni başvuruda bulunabilmesi için yükümlülüklerini tamamlaması gereklidir.

* 18 yaşının altında olan ve destek almaya hak kazanan gençler, destek sözleşmelerini “Türk Medeni Kanunu”nun 16 ncı maddesi gereğince ancak yasal temsilcileri aracılığıyla akdedebilirler.

Etkinlik ve Proje Desteği ilan metnine ulaşmak için tıklayın.

Sanatsal Faaliyet Desteği

14-29 yaşları arasındaki gençler;

 • Animasyon Film(Kısa metrajlı)
 • Belgesel Film
 • Kısa Film
 • Dergi
 • Edebi Eser Yazım
 • Tiyatro Metni Yazım
 • Müzik Yapım türlerindeki projeleri için başvuruda bulunabilir.

* Sanatsal faaliyet desteği kapsamında destek alamaya hak kazanan projelerin 2017 yılı içerisinde tamamlanarak Bakanlığa teslim edilmesi gerekmektedir.

* Sanatsal faaliyet desteği kategorisinde her başvuru döneminde yalnız bir proje ile destek başvurusunda bulunulabilir. Başvuru sahiplerinin aynı yıl içerisinde yeni başvuruda bulunabilmesi için yükümlülüklerini tamamlaması gereklidir.

* 18 yaşının altında olan ve destek almaya hak kazanan gençler, destek sözleşmelerini “Türk Medeni Kanunu”nun 16 ncı maddesi gereğince ancak yasal temsilcileri aracılığıyla akdedebilirler.

Sanatsal Faaliyet Desteği ilan metnine ulaşmak için tıklayın. 

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın