Hibe Duyuruları

Ekonomi Bakanlığı’ndan Yurt Dışı Tescil Desteği

T.C Ekonomi Bakanlığı; Sağlık Turizmi, Bilişim, Eğitim ve Film sektörlerinde faaliyet gösteren şirket ve kuruluşların,  yurt dışı tescil giderlerinin %50’sine destek veriyor.

T.C Ekonomi Bakanlığı, Türk şirket ve kuruluşlarının uluslararası rekabet gücünü geliştirmek, hizmet gelirlerini arttırmak, dış pazarlara açılımını teşvik etmek, markalaşmalarına yardımcı olmak amaçlarıyla bir dizi destek sunmaktadır. Bu desteklerden biri de, “Tescil ve Korunma Desteği”dir. Bu destek kapsamında, Sağlık Turizmi, Bilişim, Eğitim ve Film sektörlerinde faaliyet gösteren şirket ve kuruluşların yurt dışında yaptırdıkları tescil işlem giderlerinin %50’si yıllık en fazla 50.000 ABD Doları tutarında Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenir.

PEKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

“Tescil ve Korunma Desteği’nden faydalanmak isteyen şirket ve kurumlar;

  1. Tescil işlemini gerçekleştirdikleri ülkedeki Ticaret Müşavirliği/Ataşeliğine, ürün/hizmet tescil belgesi ile fatura ve ödeme belgelerini onaylatır. Onaylatılan bu belgelere, Ticaret Müşavirliği/Ataşeliğince “2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar çerçevesinde onaylanmıştır” şerhi düşürülmelidir.
  2. Ekonomi Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Tescil Desteği Başvuru Formu (EK-4A)” başlıklı form doldurulmalı, kaşelenerek imzalanmalıdır.
  3. T.C Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne dilekçe yazılmalıdır.

Tüm bu belgelerle birlikte, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 18 (on sekiz) ay içerisinde, T.C Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.

 

Ekonomi Bakanlığı’nın Konuya İlişkin Genelge Hükümleri İçin Tıklayınız

 

 

Tescil Desteği Başvuru Belgeleri ve Dikkat Edilecek Hususlar İçin Tıklayınız

 

 

 

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın