Hibe Duyuruları

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI | Yurtdışı Birim Desteği

 T.C Ekonomi Bakanlığı, Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretini desteklemek amacıyla bir dizi destek programı sunmaktadır.  Bu desteklerden  biri de, “Yurtdışı Birim Desteği”dir.

Yurtdışı Birim Desteği kapsamında kuruluşların brüt kira (vergi/resmi/harç dahil) ve komisyon giderleri Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenir.

Yurtdışı Birim Desteği’nden;

  • Sağlık Turizmi
  • Bilişim
  • Eğitim
  • Film ve Yönetim Danışmanlığı

sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşlar faydalanabilir.

 

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Bu kuruluşların, Yurtdışı Birim Desteği’nden yararlanabilmeleri için, kira ödemelerini ve komisyon harcamalarını yaptıktan sonra, en geç 6 ay içerisinde, Ekonomi Bakanlığı’nın internet sitesindeki “Yurtdışı Birim Desteği Başvuru Formu (EK-9A)” başlıklı formu doldurması, kira sözleşmesi, ödeme belgeleri ve yurtdışı birime ait belgeleri bir dilekçe ile harcamanın yapıldığı ülkede bulunan Ticaret Müşavirliklerine/Ataşeliklere onaylatması ve son olarak tüm bu belgeleri T.C Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne posta ile göndermesi ya da elden teslim etmesi gerekmektedir.

DESTEKLER NEDİR?

Kuruluşların, doğrudan veya yurt dışında faaliyet gösteren şirketleri ya da şubeleri aracılığıyla açtıkları birimlerin brüt kira (vergi/resmi/harç dahil) ve komisyon harcamaları, %60 oranında ve birim başına yıllık en fazla 120.000 ABD Doları olarak Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenir.

İşbirliği kuruluşlarının; yurt dışında açtıkları birimlerin brüt kira giderleri (hizmet alımları, komisyon ve vergi/resmi/harç dahil) %70 oranında ve birim başına yıllık en fazla 300.000 ABD Doları olarak Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenir.

Yurt dışındaki kuruluşların, bu desteklerden faydalanabilmesi için Türkiye’deki yerleşik bir kurum ile arasında organik bağın olması gerekir. Destek süresi, desteğin başlangıcından itibaren 48 aydır.


Yurt Dışı Birim Desteği Başvuru Belgeleri için tıklayın. 

Yurt Dışı Birim Desteği detaylı bilgi almak için tıklayın. 

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın