Haberler

Babaanne ya da Anneanneye Torun Maaşı Projesi

Geçtiğimiz yıl Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “Evde Çocuk Bakımı Projesi” ile çalışan anneye bakıcı yardımı yapılması uygulamasının ardından çocuk bakımı ile ilgili kapsam genişletilerek toruna bakan büyükanneye maaş verilmesine karar verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun konuyla ilgili açıklamasına göre toruna bakan büyükanneye ödenecek maaş uygulaması için öncelikle pilot illerde çalışma başlatılacak. Ardından proje tüm illeri kapsayarak torununa bakan anneanne ya da babaanneye ayda 1555 TL maaş bağlanması bekleniyor.

Projenin ilk aşamasında İzmir ve Bursa illerinde bin aile için pilot uygulama başlayacak olup 3 yaşına kadar toruna bakan büyükannelere destek olunması amaçlanıyor. Avrupa Birliği projesi olan “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında çalışan annelere verilen maddi desteğin yanı sıra evde çocuk bakan büyükanneye de maddi destek yapılması öngörülüyor.

Çocuk bakımında daha sağlıklı ortamın kurulması amacıyla yaygınlaştırılacak olan projenin 2017 yılında pilot uygulamanın ardından tüm illeri kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmaların başladığını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu duyurdu.

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın