Haberler

Konya’ya Güneş Tarlası Projesi

Konya’ya Güneş Tarlası Projesi

2010 yılında planlanmaya başlanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) çalışmaları Aralık 2016’da ihalenin yapılmasıyla birlikte hayata geçiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açıklaması ile Konya Karapınar’a kurulması planlanan Güneş Tarlası, 600.000’den fazla evin elektrik ihtiyacına çözüm sunabilecek.

Fizibilite çalışmaları sonucunda Konya Karapınar’da yapılması planlanan Güneş Enerji Santrali, 1000 megavat kapasiteye sahip olacak. Bakan Albayrak’ın açıklamasına göre Güneş Enerji Santrali, sahip olduğu 1000 megavatlık kapasitesi ve 2000 hektarlık alanıyla dünyada en büyük güneş tarlası olarak kurulacak.

Aralık 2016’da ihalesi yapılacak olan Güneş Tarlası projesi için en uygun fiyatı veren firmanın ihaleyi alacağını açıklayan Bakan Albayrak, kazanan firmanın yıllık 500 megavat elektrik üretim kapasitesine sahip fabrika kurma şartının olduğu belirtti. Ayrıca, Güneş Enerji Santrali’nin yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayacağını söyleyen Bakan Albayrak, Ar-Ge için en az 100 yerli mühendis istihdam edileceğini açıkladı.

YEKA İhale İlanı Yayınlandı

20 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre yarışmaya katılım için son gün 12 Aralık 2016 olup başvuruların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na iletilmesi gerekmektedir.

İlana göre, Fabrika ve AR-GE Merkezi kurulumu; sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 18 ay, Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi ise Fabrika kurulumunu takip eden 36 ay içerisinde bitirilecektir.

YEKA Resmi Gazete ilanına ulaşmak için tıklayın.

 

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın