Hibe Duyuruları

Future Earth’ten Biyoçeşitlilik ve Tabiat Varlıkları Araştırmalarına Hibe Çağrısı

Son Başvuru Tarihi: 5 Haziran 2017

 

Future Earth, biyoçeşitlilik ve tabiat varlıkları araştırmaları için 600 Bin ABD Doları tutarında hibe çağrısı yayınladı.

 

Tam adı “Future Earth Program for Early-stage Grants Advancing Sustainability Science” olan program, kısaca  “PEGASuS” diye adlandırılıyor. Tüm dünyadan başvuruların kabul edileceğinin açıklandığı PEGASuS ile bilginin arttırılması, yeniliğin teşvik edilmesi ve sürdürülebilirliği zor olan sorunlara kanıta dayalı çözümler üretmek amaçlanıyor. Program kapsamında, küresel değişimin ölçeğini, hızını ve etkisini önceden tahmin etmek ve etkili bir şekilde cevaplamak için gereken bilim ve kapasiteyi artırmak için önemli potansiyel gösteren araştırma projelerinin ödüllendirilmesi bekleniyor.

 

Değerlendirilecek Tematik Alanlar

  • Ekosistem işlevleri, ekosistem hizmetleri, gerekli sosyo-ekonomik dönüşümler ve sürdürülebilir tüketim ve doğal kaynakların üretimi
  • Biyoçeşitlilik göstergeleri, senaryo planlama ve tahmin, risk analizi, devrilme noktalarının belirlenmesi ve / veya sosyo-ekonomik, biyoçeşitlilik ile ekosistem dinamikleri arasındaki geri bildirimler.

 

Değerlendirme Kriterleri

100 puan üzerinden değerlendirilecek projelerin puanlaması ise aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurularak yapılacak:

  • Önerilen bütçe ve zaman kısıtlamaları dahilinde Araştırma Planını planlama ve yürütmenin teknik mükemmelliği ve fizibilitesi (50 puan)
  • Disiplinlerarası tasarım ve ekip gücü, disiplinler, ülkeler ve toplum sektörleri arasındaki işbirliğinin derinliği ve genişliği (25 puan)
  • Araştırmanın yukarıda özetlenen tematik alanlarda önemli ilerlemelere ve Geleceğin Dünya Vizyonuna ve Doğal Varlıklar Üzerindeki Temel Zorluk ile ilgisi (25 puan)

 

Başvuraların futueearth üzerinden kayıt olarak yapılacağı program, tüm ülke katılımcılarına açık bulunuyor.

 

Başvuru Rehberi

 

 

 

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın