Hibe Duyuruları

Sabancı Vakfı’ndan Toplumsal Gelişme Hibe Programı

Son başvuru tarihi: 6 Mart – 28 Nisan 2017 saat 17:00 (Online Başvuru alınmaktadır)

Kadın, Genç ve Engellilerin eşit fırsatlara sahip olmalarını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen Sabancı Vakfı sivil toplum kuruluşlarının “Eğitim” alanında uygulayacağı projeleri bekliyor. Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında alınacak online başvurular 6 Mart 2017 itibariyle başlayıp, 28 Nisan 2017 tarihinde sona erecek.

10 yıldır Türkiye’nin dört bir yanında toplam 125 projeye hibe veren Sabancı Vakfı, 2017 yılı hibe programı çerçevesinde; Kadın, Genç ve Engellilere yönelik “Kaliteli Eğitimin Desteklenmesi”, “Eğitime Erişimin ve Devamın Sağlanması” ve “Hak Temelli Yaygın Eğitim Çalışmalarının Desteklenmesi” amacıyla sivil toplum kuruluşlarından gelecek başvuruları değerlendirecektir.

Başvuru yapacak kurumların projelerinin, kadın, genç ve engellilerin toplumsal hayata katılımlarında maruz kaldıkları ayrımcılıkla mücadele eden, bu çerçevede bu hedef kitlenin eğitime erişiminin önündeki engelleri kaldıran çalışmaları kapsaması beklenmektedir.

Kurumların en az bir ortak ile başvurmaları gerekmektedir.

Projelerin en erken 2 Ekim 2017 itibariyle başlaması, en geç 28 Eylül 2018 tarihinde son bulması ve temel faaliyetlerinin Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Hibe Programı kapsamında proje başına hibe tutarı en az 50.000 TL, en fazla 100.000 TL olarak belirlenmiştir.

Hedef Kitle

Ayrımcılığa maruz kalan kadın, genç ve engellileri hedef alan projelere destek verilecektir. Başvuran kurumların hedeflenen kitleyi yakından tanımaları ve bu kitleyle geçmişte ilişkilenmiş olmaları önemlidir. Hedeflenen kitleyle bir iletişimin bulunmadığı durumlarda ise bu kitleyle nasıl iletişim kurulacağına dair izlenecek yolun proje başvurusunda detaylandırılması gerekmektedir.

Başvuru Sahiplerinin Uygunluğu

Yalnızca T.C. Yasalarına göre kurulmuş ve Türkiye’de yerleşik:

 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Kooperatifler
 • Üniversiteler Hibe Programı’na başvurabilirler.

Uluslararası kuruluşlar, Türkiye’de yerleşik olmayan sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, özel şirketler, okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile bu kuruluşların birimleri/müdürlükleri şubeleri/vakıfları, vb Hibe Programı’na başvuru yapmak için uygun değildir. Ancak bu kurumlar proje ortağı olarak yer alabilirler.

Dernekler, Vakıflar ve Kooperatifler, merkez ve şubeleri dahil olmak üzere hibe programına tek bir proje ile başvurabilirler. Üniversiteler rektörlüğün onay ve imzası bulunması ve başvuruların farklı birimlerden (Meslek Yüksek Okulları, araştırma merkezleri, fakülteler vb.) olması kaydıyla, birden fazla başvuruda bulunabilirler.

Bir kurum proje sahibi olarak yalnızca bir başvuru yapabilir, fakat kurumun birden fazla projenin ortağı olması mümkündür.

Hibe programına bireysel başvuru yapılamamaktadır.

Başvuru Yöntemi

Başvurular, www.sabancivakfi.org adresinden online olarak yapılmaktadır. Başvurunuzun tamamlanmış sayılması için başvuru formunun doldurulmuş ve Kurumun En Üst Düzey Yetkili Organının “Proje Başvuru Kararı” belgesinin sisteme yüklenmiş olması gerekmektedir.

Online proje başvuru sürecini başlatmak için öncelikle bir proje koduna sahip olmanız gerekmektedir. Proje kodunuzu alabilmek için kayıt sayfasındaki formu doldurmanız yeterlidir.

Kaydetmiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecek olan proje kodunuz ve şifreniz sayesinde online proje başvuru sistemine dilediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz.

Formunuzu doğru bir şekilde doldurabilmek için önce www.sabancivakfi.org adresindeki bu rehberi ve Sıkça Sorulan Sorular bölümlerini incelemeniz, sonra elektronik olarak Online Proje Başvuru

Formu’nu doldurmaya başlamanız önerilir.

Online Proje Başvuru Formu

Online Proje Başvuru Formunda doldurulması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuran Kurum
 • Kurumsal Bilgiler
 • Proje Ortağı Formu/Formları
 • Proje Bilgileri
 • Proje İçeriği
 • Proje Bütçesi
 • Faaliyet Planı

Formunuzun her bir bölümünü doldurduktan sonra kaydetme imkânınız bulunmaktadır. Bu sayede formu tek bir seferde doldurma zorunluluğunuz yoktur.

Online Proje Başvuru Formunuzun tamamlanmış sayılması için Kurumun En Üst Düzey Yetkili Organının “Proje Başvuru Kararı” belgenizin de sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Proje

başvuru kararı için belirlenmiş bir şablon bulunmamakla birlikte:

 • Üniversiteler için yönetim kurulu kararı ya da rektörün imzalı onay mektubunun, Dernek, vakıf ve kooperatifler için yönetim kurulu kararı ya da ilgili kararın karar defterindeki sayfasının kopyasının sisteme yüklenmesi beklenmektedir. Yalnızca kurum başkanının imzasını taşıyan dilekçe, mektup ya da kararlar yeterli olmayacaktır.

Başvuru Formunun Gönderilmesi

Online Proje Başvuru Formundaki tüm bölümleri tamamladığınızdan ve Kurumun En Üst Düzey Yetkili Organının Proje Başvuru Kararı’nı sisteme yüklediğinizden emin olduktan sonra sayfanın üst kısmında yer alan butonuna tıklamanız gerekir.

Bütün bu işlemlerin sonunda proje başvurunuzun tamamlandığına dair ekran karşınıza çıkacak ve formunuz elektronik olarak Sabancı Vakfı’na ulaşacaktır.

Online başvuru sistemi 28 Nisan 2017 saat 17.00’da otomatik olarak kapanacağından bu tarihten sonra sisteme girmeniz ve başvurunuzu iletmeniz mümkün olmayacaktır.

Proje Başvuru Formunun ya da Kurumun En Üst Düzey Yetkili Organının Proje Başvuru Kararı’nın çıktısını alarak Sabancı Vakfı’na iletmeniz gerekmez. Yalnızca ön elemeyi geçen kurumlardan

5.2’de belirtilen belgeleri posta/kargo yolu ile iletmeleri beklenmektedir.

Kurumun En Üst Düzey Yetkili Organının Proje Başvuru Kararı’nı sisteme yüklemekte sorun yaşayan kurumlar hibe@sabancivakfi.org adresine sorunlarını ileterek teknik destek alabilirler.

Başvuru sistemi 28 Nisan 2017 saat 17.00’da kapanacağından, kurumların teknik destek almak ve sisteme yükleme yapabilmek için son başvuru tarihinden en geç bir gün önce sorunları ile ilgili iletişime geçmeleri önerilmektedir.


Kaynak: Sabancı Vakfı

Sosyal Medyadan Takip Edin

Bir Yorum Paylaşın